Спальний мішок (в повсякденні - спальник) це одне з найважливіших туристичних споряджень для походу, рибалки, відпочинку на природі, а також дуже корисна і необхідна річ кожного мандрівника або людини що має динамічні логістичні маршрути по світу. Комфортний сон це важлива умова повноцінного відпочинку, відновлення сил та гарного настрою, адже можливо, що ви готуєте собі ночівлю долаючи величні горні масиви Гімалаїв, чи вас застиг захід сонця у затишній долині Карпат, чи Ви чекаєте свій рейс або поїзд у залі очікування, чи ви змушені спати просто неба під зорями за польових умов – правильно підібраний до ваших задач спальний мішок забезпечить вам зручний та теплий сон до самого ранку, навіть попри холодну погоду.
Отже, по-перше, потрібно вирішити питання умов використання спального мішка, адже сучасні спальники мають дуже велике розмаїття моделей та мінімум три важливі критерії вибору. Для пересічної людини, що обирає спальний мішок для звичайних нескладних походів, пікніків, подорожей основними факторами вибору будуть : вага спального мішка, оптимальна теплість та ціна.
Однак для більш складних альпіністських походів потрібно скласти більш об’єктивний відбір.
Розглянемо детальніше кожен критерій вибору за змодельованим нами рейтингом.
Показник сезонності або температурний режим спального мішка
Якщо виробник визначає призначення за сезонами, вам буде дуже просто зорієнутватися за назвою вказаною на спальнику:
Літо. Зима. Міжсезонні варіанти. Можлива позначка три сезонного спальника, мається на увазі - весна, літо, осінь.
Але зауважимо, що це узагальнені показники, що визнані необ’єктивними в умовах великих перепадів температур, як буває наприклад у горах, тому радимо обирати за EN (European Norm) стандартом, який ефективно використовується провідними виробниками та проходить ряд досліджень і тестувань, що складають суцільну сертифікацію виробу за температурними показниками. На спальному мішку має бути зазначено три основні цифри з наступними позначками:
T comfort – при цій мінімальній температурі середньостатистична жінка у застебнутому спальнику має комфортний сон у розслабленій позі протягом 8 годин. Тобто повноцінний сон без пробудження. Цей показник прикладений на жінці, тому що у переважній більшості жінки мають меншу температуру тіла у стадії сну, ніж чоловіки.
T limit – при цій мінімальній температурі середньостатистичний чоловік у застебнутому спальнику має комфортний сон у розслабленій позі протягом 8 годин, тобто повноцінний сон без пробудження. В залежності від особливостей метаболізму людини комфортна температура знаходиться поміж позначками T comfort та T limit.
T extreme – це температура, при якій людина протягом 6 годин перебування у застебнутому повністю виробі не отримає критичної гіпотермії (переохолодження), при цьому помірна гіпотермія є варіантом норми, але сон при цих умовах не передбачається комфортним.
Обов’язково візьміть до уваги, що у холодних умовах ці показники передбачають, що людина у спальнику додатково одягнена у термобілизну та шкарпетки.
Форм фактори
На нашому сайті представлені найбільш розповсюджені форми: кокон та ковдра.
Кокон - такий спальний мішок має конструкцію, яка найширша у сегменті плеч та рівномірно звужується до ніг, ці спальники обладнані капюшоном, деякі моделі мають кишеню для подушки. Найбільш зручна геометрична форма для збереження та накопичення тепла, також така форма більш економна за показником розміру і ваги складеного виробу.
Ковдра - більш об’ємна прямокутна конструкція, у назві такого спальника змістовується його друге призначення, такі спальники мають застібку по всьому периметру, при роз’єднанні якої ви отримаєте повноцінну ковдру. Такі моделі у більшості не мають капюшонів, які дуже допомагають зберігати тепло більш ефективно, але в них більше простору всередині, слідовно більше вентиляції та свободи рухів, тому це зазвичай моделі для літа та міжсезону, заміського відпочинку, автокемпінгу.
Розміри. Маються на увазі два важливих критерії : довжина та ширина.
За довжиною потрібно обирати спальний мішок на умовно 10-20 см вище від свого зросту, якщо модель з капюшоном та до підборіддя, якщо це модель за типом спальника-ковдри (без капюшона). Можливі позначки виробника:
Стандартний розмір за довжиною складає 195 см.
Подовжений розмір за довжиною складає від 195 до 245 см, на кожній моделі обов’язково зазначений цей показник, адже цей форм фактор дуже важливий.
Є моделі з меншою довжиною на зріст до 175 см.
! На спальному мішку може бути зазначена відмітка про зріст відповідно до розміру, у будь якому випадку закцентуте увагу на своєму відчутті комфорту, а консультант нашого магазину допоможе обрати оптимальний варіант саме для вас.
За шириною стандартний розмір складає 85 см - це достатньо ергономічний показник для середньостатистичної фігури, пам’ятаємо, що занадто зайвий простір ускладнює накопичення та збереження вашого тепла. І в залежності від особистої фізичної конституції та відчуття комфорту можна обрати моделі до 100 см шириною.
Менші за довжиною моделі до 175 см мають пропорційно і меншу ширину від 65 до 85 см.
Вага умовно середнього спального мішка варьюється від 1(сезон літо) до 3 кг(зимові спальні мішки та спальники-ковдри).
Також є окремі моделі для жінок та дітей. Вони відрізняються дещо більш утепленими місцями, так як жінки мають більш суб'єктивне відчуття холоду, мають внутрішні кишені для речей та можуть відрізнятися у зовнішньому дизайні. Дитячі моделі мають менші розміри, іноді мають опцію зменшення або збільшення спального мішка з можливістю більш тривалого використання за умов постійного зростання дитини.
Матеріали та наповнювачі
Зовнішні матеріали (нейлон та поліестерні тканини) спальника мають бути легкими та стійкими до механічних ушкоджень, мати водночас повітропроникність, щоб відводити вологу зсередини та виконувати ізоляційну функцію від потрапляння вологи та захисту від вітру зовні, деякі моделі мають для цього спеціальні просочення або спеціальну щільно сплетену структуру тканини.
Внутрішня тканина спального мішка теж зазвичай вироблена з м’якого приємного до шкіри поліестера, рідше бавовни, синтетична тканина забезпечує чудову вентиляцію повітря, не даючи накопичуватись вологі. Адже саме волога дає пронизливе відчуття холоду, тому ніколи не зігрівайте спальник зсередини своїм диханням, зайва волога стане тою самою небажаною прохолодою.
Натуральний утеплювач/Пух - використовується пух водоплавної птиці, який має власне природне жирове антигідроскопічне просочення, це найкращий термальний ізолятор. Пух містить маленькі повітряні кишеньки, що створюють термальний бар'єр, пух дуже легкий, йому властива висока стисливість без деформації та швидкий зворотній процес відновлення форми. Вразливий до вологи - злипається та втрачає свої якості при намоканні, тому для вдосконалення цієї вади натуральний пух обробляється за технологіями спеціальним водовідштовхувальним просоченням, також виробники мудрують і розташовують його в особливі конструктивні багатокамерні сегменти, що дозволяє пуху гарно сохнути та швидко набувати форми, робить його довготривалим у використанні. Рекомендовано використовувати внутрішні вкладиші з бавовни або теплої синтетики, вони абсорбують вологу з поверхні тіла та допомагають зберегти чистоту спального мішка та запобігти зайвому пранню. Походження (качиний / гусячий пух), маркування пуху за щільністю та технологічна гідровідштовхувальна обробка / сертифікація обов’язково вказується виробником.
Штучний утеплювач/Синтетика - холлофайбер, термолайт, ультрафіл, термофайбер, поліестер та інші сучасні оброблені особливим чином, поєднані в дуже міцні волокна з різним ворсом наповнювачі, максимально наближені до властивостей натурального пуху, гіпоалергенні, не бояться вологи, швидко сохнуть, мають відмінну теплопровідність, та зазвичай нижчу ціну, в залежності від матеріалу, маркування та якості наповнювача мають деякі відмінності по стисливості, поверненню до форми, та об’єму. Всі показники наповнювача вказані виробником визначають особливості експлуатації, загалом для синтетичних волокон є шкідливим довготривале зберігання під компресією, найкраще зберігати його у шафі в застібному стані перекинутим в один шар через планку вішака.
Особливості / Додаткові параметри / Опції
Вкладиш - внутрішній конверт для спального мішка, додає температурний комфорт, добре відводить вологу, запобігає забрудненню зсередини. Може використовуватись як спальник у теплу пору року або для ночівель в готелях з питаннями до гігієни.
Поєднання блискавок - за умови одного маркування блискавок та співвідношення права/ ліва блискавка можна поєднувати між собою спальники у багатомісне спальне місце.
Кріплення для килимків / кріплення для вкладишів та утеплень / петлі для просушки - зовнішні системи для поєднання спальника з килимком, задля уникнення ковзання під час сну, петлі для кріплення додаткового шару утеплення; внутрішні петлі- для пристібання вкладишів для збільшення комфорту та теплоізоляції; зовні можуть бути додаткові петлі для більш ефективного розміщення виробу для просушки або провітрювання.
Кишені - зовнішні кишені для зберігання дрібниць; внутрішні кишені для зберігання цінних речей: грошей, документів, тощо.
Утепленні частини (капюшон, комір, сегмент стоп, молнія)
Капюшон зі шнуром - затяжкою - адаптивний шнур на капюшоні дозволяє найкраще регулювати отвір та запобігає втратам тепла через голову та верхню частину спальника.
Утеплений комір - захищає від проникнення холоду, мінімізує втрати тепла через шию та верхню широку частину спальника.
Утеплений сегмент стоп - зональне утеплення у нижній частині спальника, дозволяє швидко зігріти ноги та зберігати тепло.
Утеплена блискавка - додатковий сегмент у виді клапану вздовж ліній блискавок задля покращення ізоляції та втрат тепла.
Компресійний мішок / великий мішок для зберігання - компресійний мішок зменшує габарити спального мішка у декілька разів за необхідністю; звичайний мішок з комплекту є рекомендованою формою для зберігання за відсутності використання.
Світлонакопичувачі - розташовані на бігунках блискавок, відбивають світло, дозволяють швидко знайти кишеню або вихід зі спальника у темряві ночі.